dare 2 dream

Blogul lui andreileca78

Aventura continua la Roland Garros

Sorana Cirstea este in sferturi la Roland Garros, unul din cele 4 Turnee de Grand Slam dupa ce azi, 01.06.2009 a reusit o victorie foarte frumoasa impotriva sarboaicei Jelena Jankovici, scor 3-6 6-0 9-7.

sorana

Astfel, după victorii impresionante în faţa altor două jucătoare din aceeaşi generaţie, Alize Cornet şi Caroline Wozniacki, Sorana s-a trezit faţă în faţă cu un „titan” al tenisului actual, fostul lider mondial, Jelena Jankovici.
Primul set a revenit sarboaicei destul de lejer dupa ce Sorana nu a intrat foarte bine in meci, lucru remarcat si in meciu anterior. In setul doi insa, pe fondul este adevarat si unor neplaceri acuzate de Jankovici, Sorana noastra a zdrobit fostul nr. 1 mondial. Setul decisiv a fost unul de lupta. fircare jucatoare castigandu-si serviciul pana la scorul de 8-7 pentru Sorana cand aceasta a realizat break-ul punand capat partidei.
Urmatoarele meciuri ale Soranei sunt:
traseu

BRAVO SORANA! Inca putin si vei fi departe.

In final sa imi spun si eu parerea referitor la scandalul reclamelor cu Romania care apar la Eurosport. Pentru cine nu stie, spotul este asa: „Roland Garros îţi este oferit de România. România – Land of choice“. Potrivit comunicatului Ministerului Turismului, aceasta insertie publicitara nu presupune niciun fel de costuri pentru Ministerul Turismului sau pentru statul roman, urmand a fi difuzata pe tot parcursul turneului, inclusiv in timpul marilor finale.
Dupa mine este clar, ca daca numele de Roland Garros, care este un adevarat brand este asociat cu Romania cineva a contribuit serios, dar nu la Eurosport (pentru ca am inteles ca respectivul canal a primit o solicitare in acest sens, adica sa confirme sau infirme eventualele plati) ci chiar la organizatorii turneului, a contribuit sub forma unei sponsorizari probabil. Cine a facut-o, pentru ca statul roman nu a platit nimic si nici nu v-a plati, nu stiu, dar treaba asta costa ceva euroi.